Jak presja wpływa na funkcjonowanie zawodowe?

W dzisiejszym świecie lubimy kiedy coś się dzieje. Spokój i cisza dla wielu osób wydają się być nienaturalne. Często nie możemy pozwolić sobie na leniuchowanie przez pół dnia. A kiedy możemy – nie korzystamy z tej okazji. Wydaje nam się, że wcale tego nie potrzebujemy i zwyczajnie nie mamy pomysłu jak wykorzystać ten czas. Czy presja może się do tego przyczyniać?

Presja to zjawisko powszechne

Prawda jest taka, że wszyscy żyjemy pod dużą presją, świadomie czy też nie. Skąd się ona bierze? Choćby przez to ile informacji dociera do nas każdego dnia. Platformy społecznościowe tylko podkręcają w nas ślepą chęć do pracowania ponad nasze siły i możliwości. Trudno nie popaść w lekką paranoję, gdy ciągle widzimy osoby, które są na wyższym poziomie w naszej dziedzinie. Chcemy być tak samo dobrzy, a nawet lepsi. Czy wtedy będziemy mieć więcej klientów? Czy oznacza to, że inni nie doceniają naszych prac? Niekoniecznie.

Dostęp do platform społecznościowych naszym zdaniem nie jest ani zły ani dobry. To my nadajemy mu znaczenie. Może jednak sprawić, że nigdy nie będziemy wystarczająco cenić swojej pracy. Nadmierny perfekcjonizm również może to powodować, a połączenie tych obu rzeczy prawdopodobnie doprowadzi nas do przeciążenia. Z pogodnych i pełnych energii ludzi stopniowo przemienimy się w zombie.

Presja, a produktywność

Dobrze wiemy, że prowadzenie własnej działalności to związanie z pracą nie na przykładowe 8 godzin dziennie. To stałe trzymanie ręki na pulsie. Ciągle rozmyślamy co jeszcze musimy zrobić, co powinniśmy poprawić i stale układamy plan działania. Czasami wręcz wydaje nam się, że robimy bardzo dużo i nie przynosi to żadnego efektu. Warto pamiętać jednak, że nie wszystkie działania przyniosą natychmiastowe skutki.

Czasami na efekty musimy zaczekać, co wiąże się z kolejną presją.

Bo przecież tyle z siebie dajemy, a nie dzieje się nic przełomowego. To z pewnością test dla naszej psychiki i wytrwałości. Przetrwanie tego momentu może być kluczowe, ponieważ jest to zazwyczaj okres przejściowy. Jeśli codziennie faktycznie robimy wiele, aby rozkręcić biznes, to w końcu coś zacznie się dziać i my sami się o tym przekonaliśmy. Jak przetrzymać ten okres?

Nam bardzo pomogły rozmowy z innymi początkującymi przedsiębiorcami. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny, jednak może się okazać, że ktoś właśnie przechodzi przez to samo. Daje to poczucie, że wiele trudności przez które przechodzimy to tylko jeden z etapów. Jest to bardzo pokrzepiające i jednocześnie motywujące. Inni również mogą podzielić się cennymi radami lub wskazówkami co można zrobić, by pokazać siebie szerszej grupie odbiorców. Tak właśnie trafiliśmy na swoich pierwszych klientów i złapaliśmy wiatr w żagle. Według nas warto świętować takie momenty, ponieważ one się już nie powtórzą.

Jak radzić sobie z presją?

Walczeniu z presją sprzyja też koncentracja na działaniu. Im dłużej o czymś myślimy, tym bardziej zapętlamy się w negatywnych emocjach. Overthinking zwany po polsku paraliżem analitycznym, jest dość popularnym zjawiskiem dotykającym ówcześnie wiele osób. Związany może być z lękiem przed tym co przyniesie przyszłość i stanowić blokadę przed działaniem. Gdy wiemy o tym, że za dużo analizujemy stresujące nas rzeczy, powinniśmy nauczyć się przenosić uwagę gdzie indziej. Wymaga to sporo praktyki szczególnie gdy z natury mamy tendencje do nadmiernego rozmyślania. Warto przeznaczyć czas na tę umiejętność, ponieważ stres odbija się na naszym zdrowiu psychicznym i fizycznym. Jak zatem można odwrócić uwagę? Oczywiście nie ma na to jednej odpowiedzi. Dla jednych będą to ćwiczenia fizyczne, a dla innych np. przygotowanie ulubionej potrawy. Ważne, aby te aktywności w pełni angażowały naszą koncentrację.

Jeśli czujemy, że nie pracując tracimy jednie czas to znajdźmy aktywności, które również będą angażować nasz umysł. Wtedy nie będziemy mieli poczucia straty czasu, a jednocześnie psychicznie odpoczniemy.

Układanie puzzli, czytanie książek, słuchanie podcastów, a nawet oglądanie seriali w innym języku również nas rozwija. Ćwiczenie umysłu pomoże w każdej dziedzinie naszego życia i sprawi, że rozwiniemy się wszechstronnie.

Zarówno presja jak i stres będą nieodłącznymi elementami naszego życia. Dlatego warto zadbać o to, aby umieć sobie z nimi radzić. Nadmierna presja i stres często są przyczynami zbytniego obciążenia organizmu. Zadajmy sobie pytanie czy nadal czujemy, że nasza praca jest też przyjemnością? Jeśli nie potrafimy odpowiedzieć pozytywnie to znak, że może potrzebujemy zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.